Ewolucja wczesnego Wszechświata - Wielki Wybuch i Inflacja

Niestety, warsztaty nie odbędą się. Przepraszamy.

Prowadzący

Maciej Konieczka i Tomasz Raducha

Opis

Odpowiedzi na pytania skąd się wzięła cała materia we Wszechświecie, czyli między innymi MY, należy szukać u źródła. "Gdzie?" to słabe pytanie, bo odpowiedź to praktycznie wszędzie. Lepiej zapytać "kiedy?".

No to cofamy się do początków. Ale jak to zrobić? Jak wyglądał Wszechświat 13,5mld lat temu?

I tutaj trzeba poczynić pewne założenia, wynikające z obserwacji bardzo dalekiego Wszechświata - tego na odległościach rzędu 100 Mpc. Tak otrzymamy metrykę. Czyli co? A opis odległości między dwoma, i tu uwaga, zdarzeniami w czasoprzestrzeni. (zdarzenia - czasoprzestrzeń, punkty - przestrzeń). Bierzemy taką metrykę i wkładamy ją do równań grawitacji - równań Einsteina i co dostajemy? - coming soon

To co wyżej to z grubsza Wielki Wybuch. A co to jest Inflacja? Model Wielkiego Wybuchu ma jednak pewne problemy. Inflacja ma za zadanie je rozwiązać. I co w tym ciekawego?

całkiem sporo rzeczy: materia o ujemnym ciśnieniu (jak to możliwe?), prędkości większe od prędkości światła (co na to Einstein?) i wiele innych, o których jak chcesz się czegoś więcej dowiedzieć to wpadaj na nasze warsztaty!

No więc dlaczego warto?

Program zajęć1

  • opowiemy o tym jaki nasz Wszechświat jest, bez matematycznego formalizmu
  • sami wprowadzimy metrykę, o której mowa wyżej, tu już fizyka splecie się z matematyką
  • opowiemy trochę czym jest równanie Einsteina
  • rozwiążemy równania Einsteina dla naszej metryki
  • wyciągniemy z tych rozwiązań to, co najlepsze!
  • pokażemy gdzie Wielki Wybuch się załamuje
  • wreszcie opowiemy o magicznej Inflacji

Dla kogo?

Dla wszystkich! Warsztaty nie będą łatwe pod względem matematycznym. Gwarantuje, że mogą zdarzyć się przejścia lub same wzory np. równanie Einsteina, które dla nikogo nie będą w pełni jasne, ale nie o to w tych warsztatach chodzi. Chodzi o zrozumienie zjawisk fizycznych, a nie o wykład z zaawansowanej geometrii różniczkowej. Oczywiście ideowo wszystko zostanie wytłumaczone.

Wymagania

Wszystko czego będziemy oczekiwać, to rozwiązanie zadań kwalifikacyjnych - podstawy analizy - obliczanie prostych całek, pochodnych; pojęcie metryki; konwencja sumacyjna Einsteina. Przydatne będą również elementy Szczególnej Teorii Względności - warto przed zajęciami np. uświadomić sobie, że czas nie jest bezwzględny - odsyłam do strony zeszłorocznych warsztatów. Dla tych, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z pojęciem macierzy, należy zapoznać się z materiałami z poprzednich warsztatów http://warsztatywww.wikidot.com/www8:stw

Zadania Kwalifikacyjne

http://warsztatywww.wdfiles.com/local--files/www9%3Atytul-ewolucja-wczesnego-wszechswiata-w-modelu-wielkieg/Zadania_Vol3.pdf
Zadania kwalifikacyjne do rozwiązania do 7 lipca 2013 r. Prosimy przesyłać rozwiązania w jakimś sensownym formacie, mogą być zdjęcia zeszytu z obliczeniami, byleby się dało rozczytać. Rozwiązanie każdego zadania będzie ocenione w skali od 1 do 10. Następnie ilość otrzymanych punktów będzie mnożona przez czynnik związany ze stopniem trudności zadania, który będzie odwrotnością sumy wszystkich punktów otrzymanych przez wszystkich uczestników z danego zadania. Suma tych przeskalowanych wyników z pięciu zadań będzie Twoją oceną, na podstawie której zostaniesz przyjęta/y (maksymalny wynik to 5). Taki system zapewnia sprawiedliwe wyłonienie osób, które najlepiej sobie poradziły z zadaniami. Zadani są trudne, ale zauważ, że jeżeli Ty dostaniesz z jakiegoś zadania 2 pkt., a wszyscy inni 0, to dostaniesz za nie maksymalną ocenę 1. Więc nie przejmuj się jeżeli nie potrafisz rozwiązać wszystkiego do końca! :)

Aktualności

W tym miejscu będziemy informowali o istotnych informacjach dotyczących warsztatów. Pojawią się tutaj również informacje na temat ewentualnych pomocy naukowych.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License