Optyka Atmosferyczna
Rainbow-Dash-my-little-pony-friendship-is-magic-20416585-555-375.jpg

Prowadzący

Krzysztof Lorek, Michalina Pacholska

Opis

Wracamy w zmienionym składzie!
Podczas naszych warsztatów poznacie fizykę zjawisk optycznych zachodzących w atmosferze. Ich wizualnym pięknem zachwycić się może każdy człowiek. Jednak ich prawdziwe, ukryte piękno jest dostępne jedynie dla osób, które rozumieją stojącą za nimi fizykę. Podczas naszych warsztatów poznacie właśnie tę fizykę, wraz z jej pełną matematyczną formulacją. Zapewniamy, że niebo już nigdy nie będzie dla Was takie samo! Zainteresowani? Zapraszamy!

Program

Cztery półtoragodzinne spotkania poświęcimy na szczegółowe wgłębienie się w fizykę zjawisk urokliwych, a powszechnych, takich jak tęcza, rozpraszanie Rayleigh, zachody słońca, fatamorgana; oraz nieco rzadszych (też urokliwych) jak zorza polarna, światło zodiakalne, widmo Brockenu, zielony błysk, czy innych, które jeszcze nam lub Wam przyjdą do głowy.

Oprócz wspólnego rozwiązywania ciekawych problemów i zastanawiania się nad tym, jak działa przyroda, przewidujemy kilka niespodzianek, o których teraz nie powiemy bo inaczej nie byłyby niespodziankami! (Ale możemy zdradzić, że będzie na co popatrzeć!)

Wymagania

W zajęciach przyda się znajomość optyki geometrycznej i falowej na poziomie liceum oraz podstawy rachunku różniczkowego i całkowego, a także aktywność i pasja!

Zadania kwalifikacyjne

Już są!

Zadania kwalifikacyjne pobierajcie stąd

Rozwiązania przysyłajcie nam obojgu jak chcecie - może być wszystko od latexa do skanów kartek z obliczeniami!
Jeśli nie możecie zrobić wszystkich, nie martwcie się i przysyłajcie cząstkowe rozwiązania - koniecznie chcemy je zobaczyć!

Właściwie jak zrobicie wszystkie idealnie, to my uciekniemy…! :)

Jeśli są jakieś niejasności, piszcie!

Dotychczasowe wyjaśnienia niejasności:

  • Zad 1: w akapicie II chodzi o zmianę promienia całego widnokręgu, a w akapicie III o sytuację w której lokalnie, w pewnym miejscu widać coś, do czego odległość jest większa, niż promień reszty widnokręgu.

Kontakt

klorek1 i micha.7a na gmailu

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License