Czarne Dziury

Prowadzący

Patryk Drobiński, Robert Pisarczyk

Opis

Czarne dziury żyją swoją sławą - mówią o nich w codziennych programach śniadaniowych, piszą co kilka dni na portalach internetowych, obwiniają o możliwy koniec świata w sądach.
My chcielibyśmy zmienić perspektywę ( http://xkcd.com/895/ ) odczarować je i wyprowadzić jako szczególne rozwiązanie równania Einsteina rządzącego światem grawitacji.
Dla nas czarne dziury będą pretekstem do wprowadznia do jednej z najpiękniejszych teorii fizycznych tj. ogólnej teorii względności

Fizycy od grawitacji operują pojęciem metryki, czyli po ludzku odległością w czterowymiarowej przestrzeni. Okazuje się, że to w niej zawiera się wszystko, czego potrzebujemy do opisu fizyki wokół ciał oddziałujący grawitacyjnie.
Uczestnicy warsztatów będą mogli rozwiązać równanie Einsteina i wyprowadzić metrykę właśnie dla czarnej dziury.
Będzie "klasycznie", tak jak teoretycy lubią najbardziej, a więc przy pomocy długopisu i kartki papieru.

Dlaczego Teoria Względności?

Podstawowym kryterium piękna teorii fizycznych jest prostota i "oczywistość" jej założeń. Jeżeli z tych założeń za pomocą
całkiem ciekawego aparatu matematycznego, po długim namyśle, można dojść wcale nieoczywistych, a i sprzecznych z intuicją wniosków, to nie może być dla fizyka nic lepszego. A więc nie może być nic lepszego niż OTW.
Chcielibyśmy wydobyć ją ze zgubnych czeluści popularyzatorskich i pokazać, że najbardziej pociągająca jest możliwość własnego liczenia i wnioskowania.

Dla kogo:

Dla wszystkich zainteresowanych fizyką teoretyczną oraz matematyką na służbie fizyki.

Program zajęć

- niezbędne minimum: notacja sumacyjna Einsteina i wszystko inne
- wyprowadzenie metryki Schwarzschilda
- obwąchiwanie i zabawa z metryką: dlaczego opisuje ona czarną dziurę

Wymagania

Będą to warsztaty nastawione na przyszłych fizyków teoretyków, a więc wcale nie łatwe
Wszystko co powinnaś/powinieneś umieć zawiera się w zadaniach kwalifikacyjnych, czyli: podstawy analizy tj. obliczanie pochodnych, znajdowanie prostych całek; transformacja pomiędzy różnymi układami współrzędnych, oswojenie z pojęcie metryki.
Przydatna może być znajomość Szczególnej Teorii Względności (gorąco polecamy warsztaty: http://warsztatywww.wikidot.com/www8:stw), ale nie jest to warunek konieczny.
Najważniejsza jest determinacja do poznawania świata na kartce papieru.

Zadania kwalifikacyjne

Oto i zadania.
Serdecznie zachęcamy do pisania w razie jakichkolwiek wątpliwości i problemów.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License