Lożban

Prowadzący

Jan Szejko

Opis

Lożban (ang. Lojban, loż. la lojban.) jest skonstruowanym językiem komunikacji ludzkiej (potencjalnie też komunikacji człowieka z komputerem). Jest oparty na logice i jego głównym celem jest jak największa jednoznaczność: brak homonimów, całkowicie jednoznaczna gramatyka, jednoznaczny podział mówionego tekstu na słowa, jednoznaczna ortografia itd.

Przy tych cechach lożban jest przystosowany do używania przez ludzi - jest duża swoboda w formułowaniu zdań, język jest bardzo ekspresywny (np. wyrażanie emocji jest bardzo proste). Na lożban daje się tłumaczyć książki (przetłumaczono m.in. "Małego Księcia" i "Alicję w Krainie Czarów") i poezję, powstaje też poezja pisana od razu w lożbanie.

Poza tym, lożban jest ciekawy, bo bardzo się różni od języków naturalnych - gramatyka jest logiczna, nie ma wyjątków, nie ma interpunkcji, nie ma emocjonalnie nacechowanych wyrazów, nie ma podziału na części mowy typu czasownik, rzeczownik, przymiotnik… Nauka tego języka jest interesującym ćwiczeniem umysłowym i dobrą zabawą.

Linki

lojban.org - oficjalna strona lożbanu (wiki)
Wave Lesson - lekcje lożbanu na Google Wave, uznawane za najlepszy materiał do rozpoczęcia nauki
słownik jbo<->en
lojban-pl - polska grupa dyskusyjna o Lożbanie

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License